نکات ایمنی عابر پیاده

 1. در جاهایی که پیاده رو یا پیاده رو هست از آن استفاده کنید. در کنار کرب و پشت به ترافیک راه نروید. قبل از اینکه وارد جاده شوید به هر دو طرف نگاه کنید.
 2. در جایی که مسیر پیاده روی وجود ندارد، در سمت راست جاده راه بروید، از سمتی که روبروی ترافیک روبرو هستید، ایمن است. تا حد امکان به کنار جاده نزدیک شوید و به صورت تک فایل راه بروید. در خمیدگی دست راست مراقب باشید.
 3. در جاده برای منتظر ماندن در حمل و نقل نمانید، در پیاده رو یا مسیر پیاده روی منتظر بمانید.
 4. اجازه ندهید کودکان، حداقل تا پنج سالگی، به تنهایی در جاده بروند. با آنها بروید، بین آنها و ترافیک راه بروید، همیشه دستان آنها را محکم بگیرید. اجازه ندهید بدود، همیشه الگوی خوبی برای فرزندان خود باشید. آنها با تقلید یاد می گیرند. شکل (1) را ببینید
 5. همیشه در تاریکی چیزی سفید یا رنگ روشن یا بازتابنده بپوشید یا حمل کنید. این امر به ویژه در جاده های بدون مسیر پیاده روی بسیار مهم است. رانندگان می توانند شما را بهتر ببینند. شکل (2) را ببینید.
 6. در جاده پرسه نزنید یا در مسیرهای دوچرخه سواری راه نروید یا عمداً مانع عبور آزادانه نشوید.
 7. بدن در حال راهپیمایی در جاده باید در سمت چپ باشد. در جلو و عقب باید چشم‌اندازهایی با فاصله معقول وجود داشته باشد. در شب آنها باید چراغ هایی به رنگ سفید در جلوی ستون و قرمز در عقب حمل کنند.
 8. هنگام عبور از جاده ابتدا به دنبال یک مکان امن برای عبور باشید، سپس توقف کنید. اطمینان حاصل می کند که می توانید در امتداد جاده در همه جهات به وضوح ببینید، سپس به راست نگاه کنید، دوباره به چپ و راست نگاه کنید، زمانی که ایمن است مستقیماً از آن طرف بروید. سعی نکنید از بین وسایل نقلیه پارک شده عبور کنید. شکل (3) را ببینید.
 9. عبور از پل های عابر پیاده، گذرگاه های گورخر، گذرگاه های عابر پیاده یا جایی که افسر پلیس یا گشت گذر وجود دارد، ایمن تر است.
 10. هنگام عبور از جاده در تقاطع ها، مراقب وسایل نقلیه ای باشید که به خصوص از پشت سر پیچ می شوند.
 11. نزدیک به لبه سنگفرش نمانید. کمی به عقب از کرب توقف کنید، جایی که از ترافیک دور خواهید بود، اما همچنان می توانید ببینید که آیا چیزی در راه است یا خیر. اگر پیاده‌رو یا پیاده‌روی وجود ندارد، از لبه جاده عقب‌نشینی کنید، جایی که می‌توانید ترافیک در حال آمدن را ببینید.
 12. در تقاطع‌هایی که توسط چراغ‌های راهنمایی کنترل می‌شوند، به ترافیک و همچنین چراغ‌ها توجه کنید و فقط زمانی عبور کنید که چراغ راهنمایی به نفع شما باشد و وسایل نقلیه متوقف شوند. از عبور و مرور در تقاطع های کنترل نشده خودداری کنید.
 13. اگر چراغ‌های راهنمایی دارای علامت «اکنون یا پیاده‌روی» هستند، تا زمانی که آن سیگنال ظاهر نشود، از آن عبور نکنید.
 14. هنگامی که افسر پلیس یا گشت گذرگاه مدرسه در حال کنترل ترافیک است، فقط زمانی از جاده عبور کنید که افسر به شما علامت داده باشد. همیشه از جلوی او عبور کنید.
 15. به یاد داشته باشید که در خیابان های یک طرفه معمولاً بیش از یک خط ترافیک در یک جهت انجام می شود. تا زمانی که عبور از تمام خطوط ترافیک ایمن نیست، پیاده روی نکنید.
 16. وقتی می خواهید عبور کنید پشت هیچ وسیله نقلیه ای که موتور آن روشن است قرار نگیرید، زیرا ممکن است به سمت شما حرکت کند.
 17. اگر آمبولانس‌ها، ماشین‌های آتش‌نشانی، پلیس یا سایر وسایل نقلیه اضطراری را با چراغ‌های چشمک‌زن یا آژیر به صدا در می‌آیند، از جاده دوری کنید.
 18. از پیاده شدن یا سوار شدن اتوبوس در حین حرکت یا زمانی که محل توقف شناخته شده نیست، خودداری کنید. هنگام توقف اتوبوس یک علامت واضح به راننده بدهید. تا زمانی که جاده به طور کامل متوقف نشده است، وارد جاده نشوید.
 19. پس از پیاده شدن از اتوبوس هرگز از پشت و جلوی آن عبور نکنید. صبر کنید تا خاموش شود. وقتی روشن شد برو
 20. برای عبور از جاده به سالمندان، نابینایان یا کودکان کمک کنید.
 21. هرگز درب هیچ وسیله نقلیه ای را قبل از اطمینان از ایمن بودن آن باز نکنید. تا جایی که ممکن است از خودرو خارج شوید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.